WebQuest

Kreativiteti i Nxėnėsve

Process

20100617125535MevaG.bmp

 * Qėllimi i kėsaj detyre ėshtė qė  tė inicojmė nxėnėsit tė mendojnė ndryshe nga librat dhe ajo qė u mėsojnė mėsimdhėnėsit, por tė mendojnė me kokėn e tyre dhe tė pėrpiqen tė realizojnė diēka pėrmes sė cilit do tė zbulojmė talentin dhe orientimin e tyre.


Kjo gjė mund tė na ndihmojė nė angazhimin e mėtutjeshėm tė fėmijėve dhe pėrkushtimin gjatė punės me to nė lėmitė e caktuara tėcilat do t'i zgjedhin vetė gjatė realizimit tė kėsaj detyre.

  Disa hapa udhėzues pėr plotėsimin e  detyrės:

  - Punimi tė pėrmbajė idenė e vet nxėnėsit e cila ndėrlidhet me dėshirėn qė e kanė fėmijėt pėr tu bėrė nė tė ardhmen.  (Pasi fėmijėt nė kėtė moshė shprehin interesin dhe dėshirat e tyre pėr atė se ēfar profesioni do tė kenė nė jetė)

  - Punimi tė jetė i pėrgaditur dhe nė formėn pėrundimtare tė sillet nė klasė pėr tu prezantuar.

  - Ēdo detyrė tė ketė pėrmbajtjen  e vet.

 - Tė jepen shpjegime pėr idenė dhe zhvillimin e saj.

Shembull :
 •  Vizatim, pikturė, skulptur, etj - nxėnėsit qė kanė talent pėr art dhe fantazia e tyre zhvillohet nėse kombinojnė ngjyra, forma, vija dhe gjithė kėto mund tė ēojnė nė njė vepėr tė madhe.
 • Shkencė, matematik - ata qė kanė prirje pėr regjistrimin e shpejtė tė numrave, llogaritjene tyre, mund tė paraqesin njė ekuacion tė cilin do ta zgjedhin.
 • Vallėzim, aktrim, kėndim, muzik.
 • Ekologji, sport.
 • Eksperimente laboratorike.
 • Dizajn
 • Shkrim dhe oratori, etj.

AttachmentsDescription: Kreativiteti

File
 • File
  Description: Ekspozita e fotografive tė nxėnėsve tė SH.F. Asdreni nė Fsh.Pėrshevcė.

File
 • File
  Description: Nxėnėsit e SH.F. Asdreni nė Fsh.Pėrshevcė, tė grupuar pėr tu kujdesur pėr natyrėn dhe ambientin.

File
 • File
  Description: Nxėnėsit e SH.F. Asdreni nė Fsh.Pėrshevcė, tė grupuar me njė ekspert duke diksutar dhe shfaqur idetė etyre pėr teknologjinė informative


Description: Mendo diēka tėnden !

File
 • File
  Description: Nxėnėsit e SH.F. Asdreni nė Fsh.Pėrshevcė, tė grupuar pėr tu kujdesur pėr natyrėn dhe ambientin.

The Public URL for this WebQuest:
http://zunal.com/webquest.php?w=62386
WebQuest Hits: 20,847
Save WebQuest as PDF

Ready to go?

Select "Logout" below if you are ready
to end your current session.