WebQuest

Kreativiteti i Nxėnėsve

Introduction

20100615041618ejeSa.jpg

  Nėpėrmjet kėtij web quest-i nxėnėsve do ju mundėsohet qė tė kuptojnė rėndėsinė e intuitės dhe imagjinatės sė  zhvilluar tė tyre, tė mėsojnė hapa se si nga idetė qė ju burojnė nė mendje tė  krijojnė vepra nga tė cilat do tė zhvillohet kreativiteti nė shpirtin e tyre krijues, qė mė vonė mund tė jenė nismė e inovacioneve tė mėdha.

  •   Kreativiteti ėshtė proces mendor dhe shoqėror qė pėrfshinė zbulimin e ideve dhe koncepteve tė reja, apo asociacioneve tė reja tė mendjeve kreative midis ideve ekzistuese dhe koncepteve.

  • Kreativiteti ėshtė proces qė rrjedh nga ndonjė mprehtėsi e vetėdijshme apo e pavetėdijshme. Njė alternative tjetėr e nocionit tė kreativitetit bazuar nė etimologjinė e fjalės ėshtė thjeshtė veprim I tė bėrit diēka tė re. Nga kėndvėshtrimi shkencorė, prodhimi I ideve krijuese ndonjėherė I referohemi edhe si ide divergjente zakonisht mendohet tė kenė origjinalitetin dhe pėrshtatshmėrinė.[1]
“Unė besoj tek intuita dhe frymėzimi…Ndonjėherė e ndjej veten tė sigurt qė kam tė drejtė dhe pa e ditur arsyen PSE…Imagjinata ėshtė mė e rėndėsishme se dija, sepse dija ėshtė e kufizuar, kurse imagjinata pėrfshin tėrė universin”.     
      
                                                                                           Albert Ainshtaini

Kėto dėshmojnė atė se njerėzit duhet tė jenė tė gatshėm tė sjellin ide tė reja pėr tė mbijetuar nė kėtė  shoqėri inovative, tė sjellin ide origjinale me tė cilat do tė pėrshtaten dhe do ti tejkalojnė sfidat e ndryshme nė jetė. Pasi vetė qėllimi I arsimit ėshtė pėrgatitja e fėmijėve pėr jetėn pėrplot ndryshime, andaj kėtu lind nevoja qė njėkohėsisht t’i pėrgatisim fėmijėt qė tė mendojnė nė mėnyrė krijuese.

    "Kreativiteti ėshtė vendi ku askush tjetėr nuk ka qenė ndonjėherė mė parė. Ju duhet tė leni vendin komod tuajin dhe tė shkoni nė shkretėtirėn e intuitės suaj. Ajo ēfar ju do zbuloni do tė jetė e mrekullueshme. Ajo ēfarė ju do tė zbuloni ėshtė vetja juaj" - Alan Alda


[1] http://www.tirian.com/programs-services/dimension-2/creative-connection

Attachments


File
  • File
    Description: Punim Seminarik lidhur me kreativitetin e nxėnėsve

The Public URL for this WebQuest:
http://zunal.com/webquest.php?w=62386
WebQuest Hits: 20,928
Save WebQuest as PDF

Ready to go?

Select "Logout" below if you are ready
to end your current session.