WebQuest

Kreativiteti i Nxėnėsve

Teacher Page

20100618043902uQera.jpg

Kjo  faqe  ėshtė e pėrshtatur pėr mėsimdhėnėsit tė cilėt mund tė gjejnė linqe dhe materiale pėr 

aplikimin e mėsimdhėnies kreative, dhe nxitjes tė mendimit krijues tek nxėnėsit.

Disa mendime dhe referenca mbi kreativitetin:

"Problemet nuk mund tė zgjidhen nga i njėjti nivel i tė menduarit qė i krijoi ato" - Albert Einstein

"Kreativiteti ėshtė t'i lejosh vetes pėr tė bėrė gabime. Arti ėshtė tė dish se cilat prej tyre do t'i mbajsh" -  Scott Adams

"Ėshtė mė mirė pėr tė krijuar se sa pėr tė mėsuar, krijimi ėshtė thelbi i vėrtetė i jetės"  - Barthold Georg Niebuhr

"Nuk ka dyshim se krijimtaria ėshtė burimi mė i rėndėsishėm i njeriut. Pa kreativitet, nuk do tė ketė pėrparim, dhe ne do tė kemi pėrgjithmonė pėrsėritjen e modeleve tė tė njėjtave gjėra" Edward de Bono

"Fėmijėt midis moshės dy dhe shtatė vjeēare janė shumė kreativ. Kjo ėshtė periudha mė e mirė pėr zhvillimin e imagjinatės, krijimtarisė dhe aftėsitė e tė menduarit". - Heng Chiam Keng 

Referenca:
http://abundance-blog.marelisa-online.com/2009/01/27/75-creativity-quotes/http://www.brainstorming.co.uk/quotes/creativequotations.html http://www.creativityforkids.com/
 http://www.ltscotland.org.uk/creativity/index.asp  http://www.ltscotland.org.uk/assess/toolkit/schools/index.asp http://creativechildlearningcenter.com/
http://www.creativekidslearningcenter.com/
http://www.creativechildreneducational.com/

Attachments


File
 • File
  Description: Tė mėsuarit kreativ

File
 • File
  Description: Promovimi i kreativitetit nė arsim

File
 • File
  Description: Prezantim ne qower point lidhur me kreativitetin e nxėnėsve nė tė cilėn gjinden burime dhe refernca per mesimdhėnėsit.

File

File
 • File
  Description: Pamje tė bashkėpunimit me nxėnėsit

File
 • File
  Description: Zhvillimi i stafit pėr kreativitet

File


Description: Shembuj interesant dhe model per mesimdhenesit ne nxitjen e kreativitetit ne klase

The Public URL for this WebQuest:
http://zunal.com/webquest.php?w=62386
WebQuest Hits: 20,994
Save WebQuest as PDF

Ready to go?

Select "Logout" below if you are ready
to end your current session.